Apie projektą

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, bendradarbiaujant su Vilniaus universitetu ir 23 partneriais (Lietuvos atminties, kultūros ir švietimo įstaigomis) kartu su asociacija Kūrybinės Jungtys įgyvendino projektą, kurio metu buvo kuriamas virtualus muziejus, o jame pristatomi Lietuvos bendruomenių pasakojimai.

Tikslai

Šiuo projektu siekta išryškinti, parodyti ir įamžinti bendruomenes per vietos žmonių pasakojamas mažąsias istorijas. Tokias, kurios nebuvo įtrauktos į didžiuosius istorinius naratyvus, herojiškus pasakojimus, tačiau kurios yra svarbi istorijos dalis bendruomenei, vietai, žmonėms.

Su įvairių Lietuvos bendruomenių nariais ir besidominčiais kalbėjomės apie praeitį, apie įvykius ir daiktus, apie radinius, kurie galbūt dar nepateko į oficialiosios istorijos puslapius ar muziejų saugyklas. Rinkome pasakojimus, prisiminimus, juos papildančius dokumentus, vaizdinę medžiagą, iš kartos į kartą perduodamus asmeninius ar šeimos artefaktus. Kvietėme kartu interpretuoti istorinę atmintį ir istorijos rašymo procesus, rašyti savo istoriją.

Viena iš kertinių projekto temų — laisvės idėjos įgyvendinimas kasdieniais žmogaus pasirinkimais, siekiais ir pastangomis. Tai bandymas reflektuoti pastarąjį šimtmetį bendruomeniškai. Kokias laisves atnešė pastarasis amžius? Laisvę kurti, laisvę sekti tradicijas, laisvai reikšti nuomonę? Kokias galimybes? Virtualiame Muziejuje bendruomenių nariai pasakoja apie savas, unikalias laisvės patirtis.

Kas kuria istoriją? Kas rašo ją? Kaip mūsų bendruomenių nariai pasakoja savo istoriją? — visi šie klausimai ir projekto metu surinktos istorijos pristatomos naujai sukurtame virtualiame muziejuje "Radinys".