Istoriniai kontekstai

Indija ir Lietuva
Lietuvius Indija traukia nuo seno. Pirmieji šios šalies kultūra ir paveldu susidomėjo rašytojai ir keliautojai.
Partizanai ir šeimos nariai
Ryšininkas, žinantis bunkerių arba slapto susitikimo vietas, turėjo būti patikimas žmogus, neretai jais tapdavo tie patys artimieji: seserys ir broliai, motinos ir tėvai ar žmonos.
„Vinetu“ leidimai Lietuvoje
Prieškariu neretai galėjai sutikti vaikų, pasidabinusių paukščio plunksna, po akimis nusipiešusių kovos ženklus ir prisidengiant burną ranka skleidžiančių keistą garsą. Dabar tai retenybė, bet gal kalti ne besikeičiantys laikai, o kelios kartos, užaugusios be K. May „Vinetu“.
Pavardžių atlietuvinimo iniciatyvos tarpukariu
XVIII a. pradžioje viena sesuo metrikoje užrašyta Titnagaitė, o jau kita – Titnogowicz; Skrebės sūnus jau užrašytas Skrebicku, o Gerčiaus sūnus – Gerčevičium (Giarczewicz).
Futbolo kelias į Lietuvą
Pirmajame čempionate rungėsi šešios komandos, tarp kurių buvo ir „Aviacija Kaunas“. Tarp žaidėjų buvo būsimas lėktuvo ANBO konstruktorius Antanas Gustainis ir du tragiško likimo lakūnai – lėktuvo „Dobi“ konstruktorius Jurgis Dobkevičius ir kapitonas Steponas Darius.
Skanioji šakočio istorija
Štai į Japoniją baumkucheną 1919 m. atvežė vokietis Karlas Jucheimas. Skanėstas tapo populiariu skanumynu Japonijoje.
Palanga - Lietuvai
Atsikūrusioms Lietuvos ir Latvijos valstybėms iškilo dilema – dauguma gyventojų Palangoje buvo lietuviai, bet į miestą pretendavo ir Latvija, apeliuodama, kad aplink miestą gyvena daug latvių. Pirminiai bandymai susitarti nepavyko.
Vakarų radijo klausymas
Sovietų valdžia šias transliacijas bandė slopinti ir tam skyrė nemažai lėšų. Buvo statomos specialios radijo slopinimo stotys. Vienos buvo skirtos tolimajam slopinimui ir veikė kelių tūkstančių kilometrų spinduliu, kitos buvo statomos miestuose ir buvo skirtos slopinti vietos mastu.
Hidroelektrinės Lietuvoje
Vandens malūnas-elektrinė Anykščiuose ant Šventosios upės buvo įrengta 1910 metais. Ir nors tai nėra pirmoji elektrinė Lietuvoje, ji įdomi tuo, kad naudojo savadarbes turbinas, kurias gamino vienas elektrinės savininkų Juozas Vilnonis.
Esperanto
Liudvikas Leizeris Zamenhofas sukūrė dirbtinę, arba sintetinę, kalbą, kurią lengvai galėtų išmokti kiekvienas. Taip atsirado esperanto, o pirmasis šios kalbos vadovėlis parašytas Lietuvoje.
Rudolfas Baranikas – (ne)žinomas protesto menininkas iš Anykščių
Menininko kūriniai priskiriami vieniems svarbiausių šeštojo ir septintojo dešimtmečio Niujorko mokyklos dailės darbų ir įtraukti į įvairias pasaulines kolekcijas, tarp jų ir MoMA.
Lietuvos ir Latvijos diplomatinės krepšinio krizės
Po kelių valandų pasiekęs viešbutį čia jau rado įsiplieskusį skandalą – viešbučio darbuotojai apie prezidento dovaną pranešė Latvijos krepšinio atstovams, o šie tai palaikė įžeidimu ir pareikalavo lėkštę grąžinti jiems.
Draugija Lietuvai pagražinti
J. Tumas-Vaižgantas ir kiti draugijos nariai norėjo ne tik gražinti, bet ir puoselėti kultūros paveldą, tvarkyti istorinius objektus ir net vykdyti memorializacijos darbus. Svarbiausiu tokiu darbu virto simbolinių medžių, skirtų tam tikram įvykiui, sodinimas.
Siuvimo mašina tremtyje
Vienos šeimos iškeldinti atvykęs karys apie tą daiktą pasakė taip: „Biri, tam na chleb zarabotaješ“ („Imk, ten duonai užsidirbsi“). Tai buvo siuvimo mašina.
Sąjūdžio ekologiniai dviračių žygiai
Visa gausi kolona pasiekė Jonavą, kur miesto stadione įvyko mitingas. Skambėjo rimas: „Daugiau sveiko proto, mažiau Jonavos azoto.“
Pirmieji dviračiai
Dviratis visuomenėje dar kėlė sumišimą, nustebimą, baimę, buvo iššūkis konservatyviesiems. Baimė buvo susijusi su tuo, kad dviratis buvo patogi priemonė pasprukti nesusimokėjus arba apiplėšus.
Matlė Olkinaitė
Savo pažiūromis, vertybėmis ir nuostatomis Matilda įkūnijo judėjiškos ir lietuviškos tapatybių simbiozę, ir jeigu ne tragiškas likimas, galėjo tapti tiltu tarp žydų ir lietuvių kultūrų.
Trispalvės grįžimas
Pučiant permainų vėjams ir per Sąjūdžio mitingus vis pasirodant nepriklausomos Lietuvos trispalvei imta kalbėti apie draudimo panaikinimą ir vėliavos įteisinimą.
Elgetos Lietuvoje
Į namus užėjus elgetai, šeimininkai su juo dažniausiai elgdavosi pagarbiai. Daug kur Lietuvoje ubagas buvo laikomas šventu, Dievo siųstu žmogumi.
Lietuvos Respublikos pasai
Vos kelios savaitės iki Lietuvos okupacijos tuometis Lietuvos užsienio reikalų ministras paskyrė diplomatą Stasį Lozoraitį, dirbusį Romoje, Lietuvos diplomatinės tarnybos šefu. Šį statusą ir pareigas S. Lozoraitis išlaikė iki pat mirties 1983 metais. Todėl nekeista, kad Šaltojo karo metais išduodami Lietuvos pasai buvo vadinami „Lozoraičio pasu“.
1917 m. grūdų maištas Lietuvoje
1917 m. liepos 14 d. vokiečiai išleido tokį įsakymą: ūkininkai, nupjovę rugius, juos turi vežti ne į savo kluonus, bet prie kuliamųjų mašinų. Tai karo išvargintus ūkininkus smarkiai išgąsdino – žmonės pajuto gresiantį badą.
Rožės Lietuvoje
Daugelis senųjų rožių vertingos ne tik dėl savo atsparumo ir prisitaikymo, bet dėl unikalios istorijos, susijusios su vietove ar giminės istorija. Rožės buvo mylimos senuosiuose soduose, vienos paplito per kaimynus, kitos šeimose buvo perduodamos iš kartos į kartą.
Diskotekos sovietmečiu
Organizatoriai buvo vedami didelio entuziazmo, bet neturėta pinigų įrangai. Gelbėjo išradingumas ir gebėjimai: sugedęs savadarbis lempinis stiprintuvas, paskelbus pertrauką, vietoje būdavo palituojamas.
Muzikiniai įrašai sovietmečiu ir nepriklausomybės pradžioje
Nebuvo „tuščių“ vinilinių plokštelių, į kurias būtų galima perrašyti, tad čia buvo pasitelktas išradingumas – įrašinėta į ovaliai iškirptas rentgeno nuotraukas. Išeidavo „rokas ant kaulų“.