

Šeimos metraštis
Lapas po lapo Rimos rankose skleidėsi visa šeimos istorija: gimimo datos, vestuvės ir jų metinės, aprašytos vietos, kuriose gyventa, revoliucijos ir karai, kuriuos pavyko išgyventi.
„Aš, jūsų tėtis, palieku šią knygelę jums kaip atsiminimą. <...> Mano gimimo diena yra liepos 20 d. 1898 m. Juzovkoje.“
„Nebūkite pikti, nebūkite liūdni – būkite visada linksmi“. Tokį savo senelio palinkėjimą perskaitė Rima Takarevičienė senoje, pageltusiais lapais, bet dailiai rašaliniu parkeriu išrašytoje knygelėje. Šį nepaprastą daiktą moteris visai neseniai atsitiktinai rado lagamine, kurį saugojo kaip tėčio atminimą. Kas iš pirmo žvilgsnio atrodė tik paprasta užrašinė, iš tiesų buvo neįkainojamas šeimos metraštis.
R. Takarevičienė spėja, kad užrašinė priklausė dar proseneliui. Vartant puslapius į akis krinta kelis sykius pakartota data – 1861 m. vasario 19 – su rusišku prierašu „valstiečių išlaisvinimas“. Tai baudžiavos panaikinimo reformos data pagal senąjį kalendorių. Taip pat tai prosenelio gimimo metai. O Rimos senelis gimė 1898 m. Juzovkoje, dabartiniame Donetsko mieste Ukrainoje. Įdomiausia, kad knygelėje visi užrašai rusiški, tačiau yra ir lietuviškų. Pavyzdžiui, tarmiškai užrašyta daina apie „Lietuvos bernužialį“ Juzovkos mieste! Kitas lietuviškas įrašas – apie kiaulių veislę.

Lapas po lapo Rimos rankose skleidėsi visa šeimos istorija: gimimo datos, vestuvės ir jų metinės, detaliai sužymėtos vaikų krikštynos bažnyčiose ir krikšto tėvų vardai. Aprašytos vietos, kuriose gyventa, revoliucijos ir karai, kuriuos pavyko išgyventi. Čia galima rasti net patarlių. Kitu raštu – Rima spėja, kad tai prosenelio ranka – jautriai ir gražiais žodžiais aprašyti naminiai gyvūnai: vištos, ožkos, arkliai ir karvės. Suminėti gyvūnams duoti vardai.




Vienas naujausių įrašų užrašinėje yra iš 1974-ųjų vasario 2 d. Jame senelis kreipiasi į mylimus vaikus: „Aš, jūsų tėtis, palieku šią knygelę jums kaip atsiminimą. <...> Mano gimimo diena yra liepos 20 d. 1898 m. Juzovkoje.“ Rimai tai skamba kaip jautrūs testamento žodžiai. Vartydama šio metraščio lapus R. Takarevičienė atskleidžia ne tik nežinomas šeimos datas, bet ir iki tol mažai žinomą senelio ir prosenelio vidaus pasaulį. Kitiems tai būtų tik kelių žmonių įvykiai ir datos, bet Rimai šioje užrašinėje telpa visas pasaulis ir dar daugiau.

Kiti bendruomenės radiniai
Ukmergės rajono Kultuvėnų, Samantonių, Sližių, Pauplių, Knyzlaukio, Kelmų, Gavėnonių, Minderiškių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai nuo 2003 m. susivienijo sukūrę veiklią Sližių krašto bendruomenę.