Ponios rožė
< Ankstesnė istorijaKita istorija >

Ponios rožė

Ponios rožė, pergyvenusi pasaulinius karus, revoliucijas ir klimato išbandymus, ir šiandien žydi baltais pilnaviduriais žiedais ir skleidžia tikrą, autentišką, labai kvapnų aromatą.

 

Ir štai kartą, dirbdama gretimame dvare, iš dvarininko žmonos ponios Bielinskienės gavo dovaną – rožės sodinuką.“

 

Važiuojant per Kultuvėnus akį patraukia kruopščiai iš krūmų iškarpyti Gediminaičių stulpai. Kad čia gyvena augalams ir grožiui neabejingas žmogus, supranti iškart: aplink namus – daugybė įvairiausių gėlių, krūmelių ir medžių, sudarančių nedidelį, bet išpuoselėtą botanikos parką. Tai – ponios Janinos Savickienės sodyba.

 

 

 
 

Iš visų augalų ypatingiausią istoriją gali papasakoti rožė, menanti dar Janinos prosenelės Veronikos Jaskūnaitės laikus. Gyveno ji baudžiavos laikais, XIX a. Kaip ir dauguma to meto valstiečių, vertėsi kukliai, pati pindavosi vyžas. Ir štai kartą, dirbdama gretimame dvare, iš dvarininko žmonos ponios Bielinskienės gavo dovaną – rožės sodinuką. Pati Bielinskienė rožę gavo iš vienuolyno Kaune. Tai buvo senovinė veislė, panašesnė į erškėtį ir pasižyminti dideliu kvapnumu. Šią lepią gėlę anuomet daugiausia galėdavai išvysti dvarų gėlynuose, todėl auginti rožę šalia savo paprasto namelio buvo retas dalykas. Prosenelė saugojo augalą nuo šalčių, kenkėjų ir ligų nuolat iš atžalų jį padaugindama. Šį darbą perėmė Janinos močiutė ir dukrai – Janinos mamai – paliepė rožę saugoti ir išlaikyti kaip „probobutės“ atminimą. Taip šeimos moterys augalo priežiūrą, kaip brangią relikviją, perduodavo iš kartos į kartą sykiu su šia istorija.

 
 
 
 

Janina įsitikinusi, kad meilė augalams jų giminėje paveldima. Būtent todėl ponios rožė, pergyvenusi pasaulinius karus, revoliucijas ir klimato išbandymus, ir šiandien žydi baltais pilnaviduriais žiedais, stiebiasi į aukštį ir skleidžia tikrą, autentišką, labai kvapnų aromatą. Janina šią rožę dabar puoselėja savo darželyje ir sako, kad kai kada kam nors ir padovanoja gėlės atžalą. Tad jei pasiseks, galbūt ir Jūs galėsite savo gėlyne džiaugtis šiuo ypatingu augalu.

 
 
 

Moteris gali papasakoti ne vieną istoriją apie savo sodą: ir kaip užaugo šešios palmės, kurių sėklas siuntėsi iš Sočio, ir kaip nerasdama turguje ko nors originalesnio retesnių augalų užsisako internete, ir kaip planuoja važiuoti į Vilnių parsivežti užsienietiškų medžių. Tikrai nesuklysi, kad Janinos meilė augalams yra paveldėta iš pačios prosenelės.

 

 

 
 

 

Istoriniai kontekstai

Rožės Lietuvoje

Skaityti

[Rašytoja Ieva Simonaitytė, grafikė Ieva Labutytė ir rašytojos pagalbininkė Domutė Rimaitienė, besidžiaugiančios rožėmis, augančiomis rašytojos vasarnamio sodelyje. Vingio g. 11. Priekulė] / Bernardas Aleknavičius. - 1977.VIII.23

peržiūrėti

Kosakovskių šeimos archyvas. 7 : Ikonografija. - 1790-[1919]. 1719 : [Veprių dvaro gyvenamojo namo nuotrauka] / Stanislovas Kazimieras Kosakovskis. - 189-

peržiūrėti

Antanas Žmuidzinavičius. Rožė. 1901

peržiūrėti

Monika Bičiūnienė. Gėlininkė. 1987

peržiūrėti

Vincentas Smakauskas. Dvarininkė ir tarnas. 1850

peržiūrėti

Dekoratyvus rožės žiedas. 1919

peržiūrėti

[Rašytojos Ievos Simonaitytės pagalbininkė Domutė Rimaitienė ir rožės. Vingio g. 11. Priekulė] / Bernardas Aleknavičius. - 1977.VIII.23

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Dambrotiškio (Rokiškio r.) dvaro darbininkai. 1925

peržiūrėti

Juzefas Perkovskis. Džiuginėnų dvaro darbininkai. 1940

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Kazliškėlio (Rokiškio r.) dvaro darbininkai. XX a. 4 deš. 1940

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Stasė Žukauskienė su Kazlišėlio (Rokiškio r.) dvaro darbininkais. XX a. 4 deš. 1940

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Gačionių (Rokiškio r.) dvaro lauko darbininkai. 1940

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Rokiškio dvaro darbininkai ir tarnai. XX a. 4 deš. 1940

peržiūrėti

Kiti bendruomenės radiniai

Ukmergės rajono Kultuvėnų, Samantonių, Sližių, Pauplių, Knyzlaukio, Kelmų, Gavėnonių, Minderiškių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai nuo 2003 m. susivienijo sukūrę veiklią Sližių krašto bendruomenę.

Namo lentelė
Smetoniški pasai
Tėčio domkratas