Šeimos metraštis
< Ankstesnė istorijaKita istorija >

Šeimos metraštis

Lapas po lapo Rimos rankose skleidėsi visa šeimos istorija: gimimo datos, vestuvės ir jų metinės, aprašytos vietos, kuriose gyventa, revoliucijos ir karai, kuriuos pavyko išgyventi.

Aš, jūsų tėtis, palieku šią knygelę jums kaip atsiminimą. <...> Mano gimimo diena yra liepos 20 d. 1898 m. Juzovkoje.

 

„Nebūkite pikti, nebūkite liūdni – būkite visada linksmi“. Tokį savo senelio palinkėjimą perskaitė Rima Takarevičienė senoje, pageltusiais lapais, bet dailiai rašaliniu parkeriu išrašytoje knygelėje. Šį nepaprastą daiktą moteris visai neseniai atsitiktinai rado lagamine, kurį saugojo kaip tėčio atminimą. Kas iš pirmo žvilgsnio atrodė tik paprasta užrašinė, iš tiesų buvo neįkainojamas šeimos metraštis.

R. Takarevičienė spėja, kad užrašinė priklausė dar proseneliui. Vartant puslapius į akis krinta kelis sykius pakartota data – 1861 m. vasario 19 – su rusišku prierašu „valstiečių išlaisvinimas“. Tai baudžiavos panaikinimo reformos data pagal senąjį kalendorių. Taip pat tai prosenelio gimimo metai. O Rimos senelis gimė 1898 m. Juzovkoje, dabartiniame Donetsko mieste Ukrainoje. Įdomiausia, kad knygelėje visi užrašai rusiški, tačiau yra ir lietuviškų. Pavyzdžiui, tarmiškai užrašyta daina apie „Lietuvos bernužialį“ Juzovkos mieste! Kitas lietuviškas įrašas – apie kiaulių veislę.

 

 

 
 

Lapas po lapo Rimos rankose skleidėsi visa šeimos istorija: gimimo datos, vestuvės ir jų metinės, detaliai sužymėtos vaikų krikštynos bažnyčiose ir krikšto tėvų vardai. Aprašytos vietos, kuriose gyventa, revoliucijos ir karai, kuriuos pavyko išgyventi. Čia galima rasti net patarlių. Kitu raštu – Rima spėja, kad tai prosenelio ranka – jautriai ir gražiais žodžiais aprašyti naminiai gyvūnai: vištos, ožkos, arkliai ir karvės. Suminėti gyvūnams duoti vardai.

 
 
 
 
 

Vienas naujausių įrašų užrašinėje yra iš 1974-ųjų vasario 2 d. Jame senelis kreipiasi į mylimus vaikus: „Aš, jūsų tėtis, palieku šią knygelę jums kaip atsiminimą. <...> Mano gimimo diena yra liepos 20 d. 1898 m. Juzovkoje.“ Rimai tai skamba kaip jautrūs testamento žodžiai. Vartydama šio metraščio lapus R. Takarevičienė atskleidžia ne tik nežinomas šeimos datas, bet ir iki tol mažai žinomą senelio ir prosenelio vidaus pasaulį. Kitiems tai būtų tik kelių žmonių įvykiai ir datos, bet Rimai šioje užrašinėje telpa visas pasaulis ir dar daugiau.

 

Kortelė su užrašu apie paslėptą Vlado Putvinskio-Pūtvio archyvą. 1940-07-19

peržiūrėti

Kosakovskių šeimos archyvas. 2 : Kosakovskių atsiminimai, literatūriniai bandymai, užrašai, filosofinio pobūdžio rašiniai. - 1779-1917. 107 : [Jumoristinis medžioklės epizodo piešinys] / Mykolas Stanislovas Kosakovskis?. - tarp 1890-1900

peržiūrėti

Kosakovskių šeimos archyvas. 2 : Kosakovskių atsiminimai, literatūriniai bandymai, užrašai, filosofinio pobūdžio rašiniai. - 1779-1917. 104 : [Eilėraščių, apsakymų, dienoraštinių užrašų, laiškų rinkinys] / Mykolas Stanislovas Kosakovskis. - 1901.XII.

peržiūrėti

Kelionės vokiečių, čekų ir italų žeme dienoraštis / Teodoras Bilevičius. - 2003

peržiūrėti

Motiejaus Lukšio rankraščių fondas F68. Dienoraštis / Motiejus Lukšys. - 1946.08.15-1948.01.20

peržiūrėti

Motiejaus Lukšio rankraščių fondas F68. Dienoraštis / Motiejus Lukšys. - 1940.01.03-1940.07.15

peržiūrėti

Raštai. T. 2: Karo meto dienoraštis / Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. - 1966

peržiūrėti

Vladas Putvinskis. Vlado Putvinskio-Pūtvio tremties dienoraštis. 1917-02-06

peržiūrėti

J. Jonušaitis. J. Jonušaičio dienoraštis. 1945

peržiūrėti

Elz. Kasakaitės užrašų sąsiuvinis. 1934

peržiūrėti

Užrašų knygelės dėklas (rėmelis su dangteliu). 1875

peržiūrėti

Užrašų knygutė su K. Petrausko inicialais ant viršelio.

peržiūrėti

Adolfas Daumantas. Sąsiuvinis. Sąskaitos, darbų užrašai. 1888

peržiūrėti

Vlado Putvinskio-Pūtvio užrašų knygelė. 1920

peržiūrėti

Vlado Putvinskio-Pūtvio užrašų knygelė. 1929

peržiūrėti

Kalbininko Alekso Girdenio užrašų knygelė. - 1980

peržiūrėti

Vytauto Vitkausko užrašų knygelė

peržiūrėti

Kiti bendruomenės radiniai

Ukmergės rajono Kultuvėnų, Samantonių, Sližių, Pauplių, Knyzlaukio, Kelmų, Gavėnonių, Minderiškių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai nuo 2003 m. susivienijo sukūrę veiklią Sližių krašto bendruomenę.

Ponios rožė
Diskoteka „Radinys“
Suvenyriniai maišeliai