Mažųjų muziejų bendruomenė

Apie savo pomėgius, virtusius kolekcijomis pasakoja plaktukų muziejaus Degučiuose, senovinių eglutės žaisliukų muziejaus Miežiškiuose ir senovinių radijo aparatų muziejaus Tiltiškių vandens malūne įkūrėjai.

Bendruomenės istorijas surinko asociacijos „Kūrybinės jungtys“ nariai: aktorius Eimantas Bareikis ir vizualiųjų menų kūrėja, edukatorė Austėja Tavoraitė.

 

Eimantas:Lietuvoje yra daug dėmesio vertų muziejų, dažnai nepelnytai lieka nepastebėti „mažieji“, tačiau dažniausiai labai jaukūs ir įdomūs muziejai, nes tokius muziejus įkuria ir puoselėja ypatingi žmonės.

Štai tokius ypatingus, įdomius, šiltus ir turinčius, ką papasakoti žmones sutikome naujai suburtoje bendruomenėje, kurią mes pavadinome „muziejukų“ bendruomene.

Tai Plaktukų muziejus Degučiuose ir jo įkūrėjas bei puoselėtojas Saulius. Senovinių eglutės žaisliukų muziejus Miežiškiuose ir jo vadovė Violeta bei senovinių radijo aparatų muziejus Tiltiškių vandens malūne ir jo įkūrėjas ir kolekcijos savininkas Dalius.

Visi šie žmonės savotiškai išprotėję dėl to, ką jie daro, juos galima būtų pavadinti kolekcionieriais, nes didžiąją laiko dalį jie skiria naujų muziejaus eksponatų paieškai, kolekcijų tobulinimui, muziejų patalpų ir ekspozicijų atnaujinimui, veda ekskursijas ir edukacijas, prižiūri pačius muziejus ir jų teritorijas. Žodžiu, tai žmonės, kurie daro viską, kas susiję su jų muziejais.

Atmintyje išliko ypač šilti susitikimai su šiais žmonėmis, kurie labai nuoširdžiai ir atvirai dalinosi asmeninėmis istorijomis iš savo gyvenimo, kurios vienaip, ar kitaip labai glaudžiai susijusios su šių žmonių įkurtais muziejais. Buvo matyti, kad visiems labai rūpi tai, ką jie daro. Rūpi puoselėti ir saugoti savo muziejus. Visi šie žmonės susitiko pirmą kartą, tačiau tarpusavyje užsimezgė stiprus tarpusavio ryšys ir draugystė. Visi dalijosi savo patirtimis ir vienas kitam dalino patarimus, ką ir kaip būtų galima padaryti, kad jų muziejai būtų dar įdomesni.

 

Austėja:Pirmieji susitikimai Zoom platformoje kėlė įtarimų tiek mums, fasilitatoriams, tiek mūsų mažųjų muziejų įkūrėjams. Bet pasirodo, kaip sakė Senoviškų radijo imtuvų ir garso laikmenų muziejaus įkūrėjas Dalius Bučenka: Nors žiūrėjau gan skeptiškai į šiuos online bendravimus, bet žiūriu, kad mums tikrai pavyko susibendrauti. Projekto metu susikūrėme jaukų savo zoom kambarį su arbatomis, pokalbiais ir kelionėmis po kalėdinius atvirukus, eglutės žaisliukus, plaktukus, radijo imtuvus. 

Šie žmonės aistringai myli savo darbą, trykšta entuziazmu ir įkvepia šalia esančius. Dirbdama su šia bendruomene mokiausi tos aistros ir džiaugsmo kurti ir mėgautis savo darbu. Nors muziejų įkūrėjai nebuvo pažįstami, tačiau užsimezgė gražus ryšys, kuris tikiuos tęsis ir atneš naujų idėjų ir galimybių.

Šios bendruomenės radiniai

Kalėdinis atvirukas
Nesudegintas dienoraštis
Eglutės Vytis
Napoleono armijos plaktukas
Pasaga
Plaktukų muziejaus įkūrimas
Radijas - laisvės šauklys
Radijo imtuvas-blokatorius
Sovietai