Napoleono armijos plaktukas
Apėmė nuojauta, jog radau kažką įdomaus, tik reikėjo Lietuvoje rastą įrankį kažkokiu būdu sujungti su rastu Prancūzijoje.
„Paskambino vyriškis, kuris panoro aplankyti muziejų. Ilgai nediskutavę susitarėme, kad jis atvyks vakare. Vyriškis atvažiavo ne vienas, o su dovana.“
Vienintelio tokio Lietuvoje plaktukų muziejaus Degučiuose įkūrėjas Saulius iki šiol prisimena vieną vakarą, po kurio muziejaus kolekcija pasipildė unikaliu eksponatu. Nepažįstamas žmogus netoliese metalo ieškikliu aptiko radinį, dalyvavusį visai Europai svarbiame istoriniame įvykyje. Apie tai, kaip iš pažiūros paprastas plaktukas gali tapti įdomių atradimų pradžia, pasakoja Saulius Matusevičius:
„Ši istorija prasidėjo 2018 metų rudenį. Paskambino vyriškis, kuris panoro aplankyti muziejų. Ilgai nediskutavę susitarėme, kad jis atvyks vakare. Vyriškis atvažiavo ne vienas, o su dovana – iš pažiūros labai senu plaktuku, rastu žemėje (apie 30 cm gylyje) šalia Vidgirių kaimo, esančio už 12 km. Įrankis buvo be koto ir labai keistos formos. Tokio dar nebuvo tekę matyti. Supratau, kad į muziejų atkeliavo įdomus eksponatas, bet kažką konkrečiau sužinoti apie plaktuką nepavyko.“
„Istorijos tęsinys nusikėlė į 2019 metų žiemą. Vieną vakarą ieškodamas naujų eksponatų internete („Ebay‘‘) varčiau vieną puslapį po kito. Jau galvojau, kad reikia nutraukti paieškas, kai staiga pamačiau plaktuką! Kūną nutvilkė karštis. Nuotraukoje buvo įrankis, tiksliai panašus į vyriškio dovaną, kurią gavau 2018 metų rudenį. Internetiniame puslapyje plaktuką pardavinėjo 150 km nuo Paryžiaus, Prancūzijoje. Apėmė nuojauta, jog radau kažką įdomaus, tik reikėjo Lietuvoje rastą įrankį kažkokiu būdu sujungti su rastu Prancūzijoje.“
„Pirma mintis, kuri atėjo į galvą – Napoleono žygis per Lietuvą. Vėliau tapo aišku, kad mąsčiau teisingai. Peržvelgiau žemėlapius, kokiu keliu pirmasis Prancūzijos imperatorius keliavo, ir spėlionės pasitvirtino. Napoleono kariai keliavo būtent per tą vietą, kur buvo rastas plaktukas. Kreipiausi į kolegas užsienyje. Jie pritarė mano versijai ir padėjo nustatyti, kad tai batsiuvių plaktukas. Taip muziejuje atsirado du neeiliniai eksponatai, tik vienas į Lietuvą atkeliavo XIX, o kitas – XXI amžiuje.“
Sauliaus Matusevičiaus netekome 2021 m. birželio 12 dieną, likus vos savaitei iki trečiojo plaktukų muziejaus gimtadienio Degučiuose. Čia Sauliaus nebėra, bet yra jo išsipildžiusi svajonė, kuri bus gyva tol, kol muziejų lankys žmonės.
Kiti bendruomenės radiniai
Apie savo pomėgius, virtusius kolekcijomis pasakoja plaktukų muziejaus Degučiuose, senovinių eglutės žaisliukų muziejaus Miežiškiuose ir senovinių radijo aparatų muziejaus Tiltiškių vandens malūne įkūrėjai.