Skambantis tiltelis
< Ankstesnė istorijaKita istorija >

Skambantis tiltelis

Vieną dieną ji ištiesė link manęs delną su grakščiai išraižyta plona medine plokštele – smuiko tilteliu, metališką stygų brunzgėjimą paverčiantį tyru skambėjimu.

Rūpestingai išvynioju į languotą skarą įsuktą smuiką. O toliau? Bemaž neatsimenu savęs grojančios – gal tik stygas, įsirėžusias į kairės rankos pirštų pagalvėles ir ant smuiko papsinčias ašaras.

 

Kartais turi praeiti nemažai laiko, kad vaikystėje nepatikę dalykai pradėtų teikti didelį džiaugsmą. Taip nutiko muzikuojančioje šeimoje augusiai Damilei, kuri iš naujo surado jautrų ryšį ne tik su senu instrumentu, bet ir su savimi. Pasakoja Damilė Bagdonavičienė:

„Ilgai galvojau, kad smuikavimas prasideda nuo taisyklingo instrumento laikymo, išlavintų pirštų, kruopštaus stygų suderinimo ir stryko panardinimo kanifolijos dulkelių debesy. Iš tiesų jis prasideda nuo tiltų statymo. Be mažytės medinės detalės – smuiko tiltelio – instrumento stygos neskamba ir lieka abejingai kyboti ant grifo. Tačiau dar svarbesni yra vidiniai tiltai, sujungiantys įvairias muzikines pajautas bei vedantys į sąmoningą ir dėl to laisvą apsisprendimą smuikuoti.“ Damilė pasakoja toliau:

 

 

 

 

„Prisimenu save pirmaklasę, su nemaloniu jauduliu keliaujančią į muzikos mokyklą. Einu rudenėjančia kaštonų alėja, o po kojomis tekši sumirkę lapai. Pagaliau atveriu sunkias mokyklos duris, užkopiu į trečią aukštą ir įeinu į klasę. Čia mane šiltai sutinka smuiko mokytoja. Padedu instrumentą ant žemės, o nuo jo dėklo varva tiršti lietaus nuskalauti juodi dažai. Rūpestingai išvynioju į languotą skarą įsuktą smuiką. O toliau? Bemaž neatsimenu savęs grojančios – gal tik stygas, įsirėžusias į kairės rankos pirštų pagalvėles ir ant smuiko papsinčias ašaras, kurių taip gėda, taip gėda... Tada į pamokas mane ima lydėti mama. Bet joks palaikymas nepadeda – antroje klasėje atsiradus fortepijono pamokoms galiausiai tampa aišku – teks keisti specialybę.

Su kokiu džiaugsmu aš mokiausi skambinti! Pjeses visa širdim išjausdavau ir taip jas mėgau, kad reikėdavo didžiulės valios prisiversti groti gamas, treniruoti pirštus. Grodavau ir linguodavau, grodavau ir linguodavau. Niekada to nesupratau, kol mokytoja nepradėjo manęs grojančios tramdančiai prilaikyti. Taip pamilau fortepijoną, kad smuikas iš minčių scenos tyliai pasitraukė, nuslydo kažkur į prisiminimų gelmę ir apie save bemaž daugiau nebeprimindavo. Dabar aš buvau pianistė.“ Damilė tęsia:

 

 
 
 

„Galiausiai paprašiau mamos leisti man pasiimti jos turimą seną nenaudojamą smuiką, sumedžiotą, atrodo, kažkokioje etnografinėje ekspedicijoje. Vargiai įmanoma juo groti, reikia restauracijos, bet unikalų jo skambesį įvertino bičiulė smuikininkė iš ansamblio. Vieną dieną ji ištiesė link manęs delną su grakščiai išraižyta plona medine plokštele – smuiko tilteliu, metališką stygų brunzgėjimą paverčiantį tyru skambėjimu. Akimirką pasirodė, kad už nugaros kažkas subruzdėjo – į spintą atremtame dėkle tūnantis, kantriai savo valandos laukiantis aplūžęs senelis smuikas pajuto netoliese esant kažką, kas leis jam prabilti. Draugės dovanotas tiltelis man tapo laisvės simboliu.“ Pasiklausykite Damilės pasakojimo toliau:

 

 
 

Smuikas - italų meistro Amačio smuiko kopija

peržiūrėti

Muzikos mokykla. "Šioje mokykloje yra mokinama: piano, smuikos ...". - 1932

peržiūrėti

Smuikas klasikinio tipo

peržiūrėti

Smuikas klasikinio tipo

peržiūrėti

Smuikas klasikinio tipo

peržiūrėti

Juozas Laurinkus. Smuikininkas. 1965

peržiūrėti

P. Lašas. Smuikas, pagamintas meistro P. Lašo

peržiūrėti

Vladas Žeromskis. Smuikas, pagamintas 1985 m. meistro Vlado Žeromskio

peržiūrėti

Jonas Vaičiulis. Smuikas, klasikinio tipo, meistras Jonas Vaičiulis.

peržiūrėti

Feliksas Česnauskas. Smuikas: styginis strykinis keturstygis muzikos instrumentas

peržiūrėti

[Klaipėdos liaudies operos teatro orkestro smuikininkė] / Bernardas Aleknavičius. - 197-

peržiūrėti

Smuikininko Kazio Juodelio koncerto programa.

peržiūrėti

Hermanas Torvirtas. Smuikininko Barcevičiaus karikatūra. 1913

peržiūrėti

Romualdas Rakauskas. Vakaro smuikas. 1969

peržiūrėti

Neemija Arbit Blatas. Smuikininkas. 2000

peržiūrėti

Nežinomas XIX a. vid. dailininkas. Smuikininkas. XIX a. vid.

peržiūrėti

Smuikininkė ir kanklininkė Konstancija Marcinkevičienė / Konstancija Marcinkevičienė]. - apie 1993

peržiūrėti

Kūriniai smuikui : Sonata baladė smuikui ir fortepijonui / B. Dvarionas

peržiūrėti

Portretai : Koncertas smuikui solo / E. Balsys

peržiūrėti

[Koncertas Nr. 2 ...] : Koncertas Nr. 2 smuikui ir orkestrui, c-moll / E. Balsys

peržiūrėti

Du ubagu : Du ubagu / [atlieka] J. Plieniunas ir P. Lušnakojis su smuikos ir armonikos akompan.

peržiūrėti

Kiti bendruomenės radiniai

Vilniaus universiteto studentai ir dėstytojai, kurių dauguma susibūrę folkloro ansamblyje „Ratilio“.

Laisvė ir Praha
Šokis ir laisvė
Skautą baloje pažinsi