Krepšinio traukinys
Miestelio sienos mirgėjo plakatais: visi kaip vienas skubėkite į stotį sutikti ir pagerbti nugalėtojus!
„Lietuvos rinktinė 1937 m. Rygoje tapo nugalėtoja. Ir jos pirmas sustojimas kaip tik buvo Joniškio traukinių stotyje ir visi Joniškio žmonės laukė.“
1937 m. Lietuvos krepšinio rinktinė laimėjo pirmąjį Europos čempionato aukso medalį. Ir ne bet kur, o Rygoje – dvejais metais anksčiau latviai Lietuvos rinktinės nepasigailėjo 123:10, todėl laimėti čempionatą Latvijoje buvo stulbinantis pasiekimas. Čempionų laukė visa šalis, o pirmoji traukinio stotelė Lietuvoje buvo Joniškis, į kurį krepšininkų traukinys įpūškavo 1937-ųjų gegužės 9 dieną. Apie istorinį sutikimą pasakoja Gita Vilčiauskienė:
„Joniškyje teko lankytis kol kas vieninteliame Lietuvoje krepšinio muziejuje. Jam vadovauja labai charizmatiškas žmogus Leonas Karaliūnas, kuris šitą muziejų ir įkūrė. Tame muziejuje jis turi atskirus kambarius Joniškio krepšiniui ir taip pat turi atskirą kambarį Lietuvos rinktinei, kuri 1937 m. Rygoje tapo nugalėtoja. Ir jos pirmas sustojimas kaip tik buvo Joniškio traukinių stotyje ir visi Joniškio žmonės laukė. Aš dar suradau Leono Karaliūno knygoje keletą eilučių, kaip šitie krepšininkai buvo sutikti Joniškio traukinių stotyje:
„Joniškis jautėsi ta ranka, kurią Lietuva sveikindama paduoda tik peržengusiems tėvynės slenkstį laimėtojams. Miestelio sienos mirgėjo plakatais: visi kaip vienas skubėkite į stotį sutikti ir pagerbti nugalėtojus! Vos saulei tekant joniškietės mergelės susirinko pinti žalumynų vainikų. Iš vakaro jos to nedarė – koks bus vainikas per naktį suvytęs? Vainiką pynė čia pat po medžiais, kurių viršūnėse įsikoręs vaikinas laužė mažukes šakeles ir mėtė pynėjoms. Po valandėlės per miestelį slinko vainikas su išpintais žalumynų žodžiais: valio nugalėtojams!“
Minint 70-ąsias pergalingo čempionato metines, 2007 m. rugsėjo 2 d. Joniškio sporto klubo „Žiemgalių ainiai“ krepšininkai, vadovaujami Leono Karaliūno, pakartojo auksinės rinktinės kelionę traukiniu iš Rygos į Joniškį. Tačiau tai nebuvo taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – nors atstumas tarp šių miestų nesiekia nė 100 kilometrų, nuostolingas keleivinis traukinys iš Rygos jau seniai nebekursavo. Joniškietė Dalia Motik prisimena, kaip buvo įgyvendintas šitas sumanymas ir kaip jis netikėtai sujaukė planus ne vienam keliautojui. Pasiklausykite:
Lietuvos ir Latvijos diplomatinės krepšinio krizės
SkaitytiKiti bendruomenės radiniai
Bendruomenėje susibūrę veiklūs žmonės, kurių gyvenimai susipynę su Joniškiu, Žagare ar šiais abejais miestais. Čia Ryga arčiau nei Vilnius, o sapnai tikresni, nei atnaujinta geležinkelio stotis.