Sapnas

Gydytojas kasdien stebėjo moters būklę, bet gerų žinių ligonei neturėjo. Pagaliau atvirai pasakė, kad padėti nebegali, ir paragino nutraukti nėštumą.

Moteris neturėjo pasirinkimo ir nusprendė kitą rytą vykti į ligoninę. Bet dar liko viena naktis.

 

Neretai sapnuose mus aplanko draugai, esami ir buvę mylimieji, šeimos nariai. Kartais sapnuojame ir tuos, kurių nebėra tarp gyvųjų. Tačiau būna ir taip, kad susapnuoti mirusieji padeda išgyventi naujai į pasaulį atkeliavusiam žmogui. Taip nutiko joniškietei Vitalijai Petrušaitienei.

Būdama septintą mėnesį nėščia Vitalijos mama sunkiai susirgo. Gydytojas Varna kasdien stebėjo moters būklę, bet gerų žinių ligonei neturėjo. Pagaliau atvirai pasakė, kad padėti nebegali, ir paragino nutraukti nėštumą. „Kitaip rizikuojate savo ir vaisaus gyvybėmis“, – liūdną išvadą pateikė medikas. Moteris neturėjo pasirinkimo ir nusprendė kitą rytą vykti į ligoninę. Bet dar liko viena naktis.

 

 

 

Vitalijos mama turėjo tris brolius – Henriką, Zenoną ir Mykolą. Visi žuvo tragiškomis aplinkybėmis Antrojo pasaulinio karo ir pokario metu. Mykolas sušaudytas, Henrikas apsuptas nusišovė pats, o savanorį Zenoną, pagal šeimos pasakojimus, saugumui išdavė jo išpažintį išklausęs kunigas. Dabar Vitalijos mamos įsčiose užsimezgusiai gyvybei taip pat buvo parašytas mirties nuosprendis. Prieš važiuojant nutraukti nėštumo, negaluojanti moteris naktį susapnavo sapną. Pasakoja Vitalija:

 

 
 
 

1963 m. vėjuotą pavasarį ji pagimdė sveiką mergaitę. Taip į šį pasaulį atkeliavo Vitalija. Ne veltui šis vardas lotyniškai reiškia gyvumą ir gyvybingumą. Vėliau sužinojusi savo gimimo istoriją, Vitalija sapne pasirodžiusiems gelbėtojams sukūrė tokią maldą:

Sutapimas ar ne – Šv. Zenonas yra ir naujagimių globėjas.Vitalija nežino, kur palaidoti trys broliai, todėl šią litaniją moteris kartoja prie visų amžinojo poilsio vietų. Dabar Vitalija domisi šeimos genealogija ir stengiasi daugiau sužinoti apie savo mamos brolius. Tai vienintelis Vitalijai suprantamas būdas jiems padėkoti už suteiktą galimybę gyventi.

Istoriniai kontekstai

Partizanai ir šeimos nariai

Skaityti

Nežinomas XIX a. vid. dailininkas. Šv. Henrikas. 1854

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Šv. arkangelas Mykolas. 1900

peržiūrėti

Fotografija. Slaugės prie ligonės Tauragės apskrities ligoninėje Tauragės pilyje. 1930

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Ligoninės palata, kurioje guli gimdyvė. 1928

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Ligoninės maisto indas. 1950

peržiūrėti

Nežinomas autorius. Gimdyvė Rokiškio ligoninėje. XX a. 4 deš. 1940

peržiūrėti

Remigijus Treigys. Nakties sapnas. 1. 2007

peržiūrėti

Vytautas Ignas. Sapnas. 2000

peržiūrėti

Gerardas Bagdonavičius. Joniškio bažnyčios bokštas. 1940

peržiūrėti

Mečislovas Sakalauskas. Paveikslas „Angelas sargas“ Joniškio bažnyčioje. 1963

peržiūrėti

Paminklelis. - 1909

peržiūrėti

Kiti bendruomenės radiniai

Bendruomenėje susibūrę veiklūs žmonės, kurių gyvenimai susipynę su Joniškiu, Žagare ar šiais abejais miestais. Čia Ryga arčiau nei Vilnius, o sapnai tikresni, nei atnaujinta geležinkelio stotis.

Kreiva nosis
Dramblys Rygoje
Traukinio pasitikimas