Knygyno „Mint Vinetu“ bendruomenė

Buvusius ir esamus knygyno „Mint Vinetu“ darbuotojus vienija trauka literatūrai, fotografijai, muzikai ir pokalbiams. Daugelis šios bendruomenės narių dabar gyvena užsienyje.

Bendruomenės istorijas surinko asociacijos „Kūrybinės jungtys“ nariai: grafikos dizainerė, iliustratorė Birutė Bikelytė bei teatro ir kino režisierius Jonas Tertelis.

 

Birutė: Projekto pabaigoje kažkuris iš dalyvių minėjo, kad jaučiasi kaip po vasaros stovyklos. Būtent taip ir buvo. Nors yra įprasta zoom’o pokalbio metu būti viena koja kompiuteryje, o kita savo kambaryje, čia kiekvieno pokalbio metu visu kūnu paniverdavom į kažkokią kitą erdvę. Visi pabirę po pasaulį žmonės dalinoi pašėlusiomis savo senelių istorijomis, savo lietuviškumo supratimu ir devynesdešimtųjų muzikos išgyvenimais.

Labiausiai šių susitikimų jausmą turbūt apibūdintų dalyvių pasakojimas apie jų tradiciją kartu keliauti į Nidą. Visas pasakojimas dėliojamas nuotraukomis iš juostelių, nelabai atsimenama, kas tiksliai ten vyko, bet atsimenamas jausmas. Lygiai taip pat ir mūsų susitikimuose - atrodė, lyg svarbiau ne pačios istorijos, o pabuvimas kartu, svarbiau ne muziejus, o kaip, ypač gyvenant užsienyje, puoselėjimas lietuviškumas, svarbiau ne planuoti kaip papasakoti istoriją, o prisiminti dar kokį su istorija susijusį pokštą.

 

Jonas:Jauni. Nors šiandien pabirę per kelias šalis, bet labai jaukūs žmonės, keliantys gausybę gilių, nelengvai atsakomų klausimų. Šioje bendruomenėje kartais atrodytų paprasta istorija patiria daugiau iššūkių, nes žmonės gerai mato tarp eilučių. Pasakyčiau, poetiška bendruomenė, dėl to nenuostabu, kad labai gerbiantys literatūrą, fotografiją ir paprastuose dalykuose matantys daug grožio, tragizmo, o kartais ironijos.

Labai nustebino, kiek ši bendruomenė diskutuodama gali išplėsti laisvės temą: atverti naujais rakursais “didžiųjų” nacionalinių naratyvų fone esančią detalę ar atrodytų niekuo neypatingą smulkmeną, net ir mano galvoje visam laikui susieti su laisve. Bet įdomu ir tai, kad turi savitas vidines raudonas linijas, vertybes ir principus. Norėjosi daugiau bendruomenės narių prisišaukti į susitikimus, bet tai yra veiklūs, ne vienoje srityje besigilinantys ar dirbantys žmonės, skirtinguose Lietuvos ir pasaulio kampeliuose ir juos, matyt, daug lengviau būtų sušaukti susitikti gyvai prie vyno taurės, nei “į dar vieną” zoom’ą :D O tiesą pasakius, zoom’o susitikimai buvo vienų jaukiausių, kokius esu turėjęs. Tokia keistai miela bendruomenė: kiekvienas yra visai kitoks, su savo kosmosu, bet kas kartą atvertdamas susitikimo langą susitinki su viena šeima.

Šios bendruomenės radiniai

Muzika, keičianti gyvenimus
Kitokia Vasario 16
Ajos trispalvė
„Mint Vinetu“ vasara
Mariana Bruni protestuoja
Elnias
Lenktynės su stribu